Eşti aici

Despre Comuna Danes

Comluna Danes este asezata in partea centrala a Podisului Transilvaniei, in culoarul Tarnavei Mari, pe malul stang al raului, la “Tarnava Mare”. in cadrul judetului Mures, Danesul se situeaza in sectorul sudic, la granita cu judetul Sibiu. Forma asezarii este de tip lineal. Este strabatuta de soseaua nationala Dn 14 B Sighisoara-Medias. Localitatea este resedinta de comuna, avand in administrare satele vecine: Cris asezat in partea de sud, la o distanta de 9 km, Stejereni spre S-E, tot la 9 km si Seleusul Mare situat la nord, la 2 km de Danes. Comuna se afla pe meridianul 24011’36″ si paralela 46024’11″, la o distanta de 9 km de Sighisoara, cel mai apropiat municipiu, cu care se invecineaza la est.

Relieful asezarii este in cea mai mare parte deluros, comuna fiind situata in regiunea deluroasa, cu vai si dealuri de altitudine medie si in general asimetrice. Dealurile din jur ating inaltimi de apoximativ 500-600 m. in partea de nord a localitatii, spre Tarnava Mare apare intinderea de lunca si ses. in subsolurile din zona se gasesc domuri gazeifere. Solurile din care este compus relieful localitatii sunt variate: soluri brune, brune-galbui, podzolice sau brune inchise de deal. in lunca se gasesc soluri aluvionare, aceste sunt si cele mai fertile, fiind favorabile pentru cultura legumelor, cerealelor, plantelor furajere si cele din cultura tehnica (hameiul).